Finance pro nefinanční manažery
profesionálně a s jistotou

Proč s námi?

Vzděláváme komplexně

Školení pro celou firmu – EKONOMY i NEEKONOMY

Koncepce a systém mají smysl

Zejména v oblastech, kde se člověk snadno neorientuje a nejsou jeho vystudovanou profesí či chybí odpovídající praxe, je dobré zvolit si takovou formu vzdělávání, která vás provede danou tématikou tzv. od A do Z.

Jaké jsou výhody našich e-learnigových kurzů?
 • Můžete porovnat vaše vstupní znalosti s nově nabytými po absolvování kurzu – vstupní a výstupní test.
 • Přehledně, srozumitelně a na praktických příkladech získáte základy i pokročilé znalosti potřebné k vaší práci a efektivnímu rozhodování.
 • Našim e-learnigovým kurzů porozumí každý – office manažerka i technický ředitel, „ajťák“ i obchodník.
Jaké jsou výhody vzdělávacích cyklů a odborných seminářů?
 • Vzdělávání není jednorázovou záležitostí, je rozloženo do delšího období.
 • Získáte ucelený pohled na hospodaření podniku a systém jeho kontroly.
 • Získané znalosti si můžete ověřovat v praxi a na dalším kurzu je konzultovat s lektory či sdílet své zkušenosti s ostatními účastníky.
Oborové zaměření

Naše kurzy jsou určeny zejména pro:

 • jednatele, majitele společností, pracovníky top managementu a členy statutárních orgánů
 • nefinanční manažery středního managementu
 • ostatní vedoucí pracovníky nefinančních oddělení

Jsme praktici

Naši lektoři nejsou pouze teoretici

Výběr lektorů

Neděláme kompromisy, na lektory máme mimořádné nároky. Dlouhodobě spolupracujeme jen s pečlivě vybranými lektory, jejichž působení v rámci našich projektů je našimi zákazníky hodnoceno jako excelentní. K hodnocení lektorů používáme velmi přísný interní systém řízení kvality.

Díky naší nezávislosti dokážeme z našich lektorů, spolupracujících praktiků a expertů vybrat ty skutečně nejlepší a sestavit nabídku, která plně odpovídá Vašim přáním a potřebám.

70 % času věnujeme příkladům, případovým studiím a zkušenostem z praxe

Jedině lektor s dlouhodobou podnikovou praxí dokáže díky svým zkušenostem vidět všechny souvislosti fungování firmy a aspekty, které mají vliv na její hospodaření a výkonnost. Naši lektoři vědí, co je pro Vaše lidi podstatné.

Vše je procvičeno na jednoduchých příkladech
 • Příklady jsou voleny tak, aby z nich účastníci měli užitek i ve své praxi.

Máme zkušenosti

Máme odborné know-how, které umíme efektivně předat i pracovníkům s neekonomickým vzděláním

Společnost Controller Institut působí na českém trhu už od roku 1995 a po celou dobu patří mezi přední poskytovatele vzdělávacích služeb v podnikových financích a controllingu. Vzdělávací programy mají předepsaný standard v oblasti metodiky a kvality dané dlouholetými zkušenostmi mateřské společnosti ve Vídni a úzkou spoluprací s Českou asociací pro finanční řízení (CAFIN).

E-learning

Naše e-kurzy nejsou elektronickou knihou

Nabízíme e-learningové kurzy, které:

 • udrží Vaši pozornost,
 • jsou komprimací toho nejlepšího know-how,
 • můžete studovat v pohodlí své kanceláře nebo domova.

Jsou to profesionálně namluvené aktivní snímky, doplněné kontrolními otázkami a testy s modelovými příklady a přílohami. Naše e-kurzy Vás nudit nebudou :-)

Demo kurz zdarma jdi na link
Finance pro nefinanční manažery: Základy

45 minut
1 500 Kč bez DPH

Finance pro nefinanční manažery: Náklady

40 minut
1 500 Kč bez DPH

Semináře a tréninky

Níže vypsané kurzy jsou součástí vzdělávacího cyklu Praktické finance pro neekonomy.
Absolvovat můžete jakýkoliv z nich samostatně, nebo můžete zvolit komplexní vzdělávání
zúčastnit se všech tří seminářů (celkem 5 dní) z cyklu, ověřit si své nabyté znalosti závěrečným písemným testem a získat certifikát.
Jakékoliv téma či vzdělávací aktivitu z naší nabídky Vám rádi připravíme i na míru pro vaše zaměstnance jako firemní školení.

Aktuální termíny prezenčních kurzů

Podnikové finance pro neekonomy lektor
Podnikové finance pro neekonomy

Jan Žižka, poradce managementu a konzultant firemní strategie, HR a financí

19. - 20. 3. 2024
09:00 - 17:00
Jak číst účetní výkazy lektor
Jak číst účetní výkazy

Jiří Zajíček, Senior Controller, CETIN a.s.

14. 5. 2024
09:00 - 16:00
Finance a controlling pro neekonomy lektor
Finance a controlling pro neekonomy

Tomáš Nekvapil, ředitel divize poradenství, Controller Institut s.r.o.

11. - 12. 6. 2024
09:00 - 17:00

Učení zážitkem

Real Business – strategická simulační hra

Real Business je desková hra, ve které jsou finanční témata prezentována srozumitelnou a přitažlivou formou zážitkového učení. Na první pohled uvidíte, jaké jsou vaše zásoby materiálu, kolik máte vyrobeno, kolik je třeba expedovat, kolik peněž je na účtu, kolik zaplatit dodavateli, apod. Vše v souvislostech na jedné desce - Pojďte si to zažít na vlastní kůži!

Real Business
Real Business
Real Business

Real Business vám dá

 • Trvalejší znalosti
  Oproti tradičním formám výuky zajišťuje práce se simulátorem, že finanční řízení skutečně pochopíte a jeho principy si trvale zapamatujete. Vyzkoušite si, jaké je to být výkonnými manažery, jejichž úkolem je zasadit se o to, aby firma byla finančně stabilní a zisková pro své vlastníky.
 • Více empatie
  Naučíte se vidět podnikové souvislosti z jiných úhlů pohledu, než jste zvyklí ze svých pracovních pozic. Tato zkušenost zvýší efektivitu komunikace a spolupráce mezi jednotlivými odděleními ve firmě a zjednoduší průběh finančních, obchodních i provozních procesů. Učíte se doslova „táhnout za jeden provaz“.
 • Více podnikatelského myšlení
  Více než ¾ času tréninku je věnováno týmové práci. V rámci herního plánu utváříte své podnikatelské strategie a flexibilně je realizujete v praxi podle toho, jak se mění tržní prostředí, požadavky zákazníků a reakce konkurentů. Nesmíte přitom ani na okamžik pustit ze zřetele hlavní cíl, kterým je finanční stabilita firmy a její výkonnost pro vlastníky.
 • Více individuální reflexe
  V simulovaných situacích se při hledání optimálních rozhodnutí sami nejlépe přesvědčíte, jak dalece je možné běžnými postupy udržet podnikové finance pod kontrolou Spoléhání na štěstí a intuici v dobách růstu je při příchodu krize přirozeně vystřídáno potřebou nasazení striktních pravidel a jednoduchých, ale účinných nástrojů jako jsou cash management, forecasting či klouzavé plánování, jejichž efekty si budete moci reálně ověřit.

Jak Real Business probíhá?
Za 2 dny prožijete 10 let

1. den
 • Vysvětlení techniky práce se simulací a definice zadání
 • Návratnost investovaných prostředků jako ústřední cíl podnikání a odpovědnost finančního manažera vůči vlastníkovi
 • Krátkodobý oběh peněz firmou a jeho optimalizace
 • Finanční výkazy a hodnocení výkonnosti firmy
 • Dlouhodobý oběh peněz firmou, vliv investiční činnosti na výkonnost firmy
 • Řizení firmy v podmínkách stagnujícího trhu a vytváření postoje jednotlivých manažerských týmů k rizikům a příležitostem
 • Období 1 – 4
2. den
 • Reflexe prvního dne: Konzervativní vs. agresivní strategie řízení – dopady a projevy ve finanční stabilitě a výkonnosti firmy pro vlastníky
 • Období 5 - 10
 • Řízení firmy na rostoucích trzích, cenová konkurence a spodní hranice ceny
 • Identifikace a eliminace úzkých míst v procesu tvorby přidané hodnoty
 • Plánování cash-flow
 • Optimalizace financování z hlediska nákladů
 • Závěrečná reflexe: Co vše je třeba mít ve firmě pod kontrolou, co šlo dobře, co byste příště dělali jinak, kritické faktory úspěchu v podnikání

Otestujte své znalosti

Zjistěte, jak jste na tom se znalostí podnikových financí.

Kvíz má za cíl zhodnotit, do jaké míry se orientujete v jazyce byznysu, respektive financí. Anonymizované a agregované výsledky poslouží k posouzení celkové znalosti podnikových financí ve vaší společnosti a umožní zhodnotit, zda vzdělávací programy Controller Institutu by vám a vašim kolegům mohly pomoci posunout finanční znalost o laťku výše.

Čeká na vás celkem 20 otázek. Za každou správně zodpovězenou otázku získáváte 1 bod. Po zodpovězení všech 20 otázek budete mít k dispozici náhled o počtu vámi získaných bodů.

Reference

“Výklad lektora. Propojenost obou dnů. Výpočet návratnosti investic.”Miloš C. , ENGINEERING MANAGER, ANTOLIN LIBAN, s.r.o.
“Profesionalita školitele - mnoho praktických příkladů propojených s teorií. Strukturovaný, komplexní pohled na danou problematiku. Informace jako celek.”Lubomír M. , Manažer odboru Rozvoj, ČEZ ESCO, a.s.
“Praktičnost a propojení teorie a praxí.”Pavel V. , Výrobní ředitel, Promens Zlín a.s.
“Vysvětlení P/L. Interakce. Zkušenost a profesionálnost lektora.”Kamil M. , Production Manager - závod Lipovka, ANTOLIN LIBAN, s.r.o.
“Výborný školitel. Kvalitní výklad teorie x praxe. Praxe = provázanost (P/L x rozvaha x Cash Flow.) Překvapil mě velice milý personál.”Marek R. , Finance controller, ANTOLIN LIBAN, s.r.o.
“Přizpůsobení dle účastníků.”Ondřej Š. , člen představenstva a ředitel úseku Průmyslová energetika, ČEZ ESCO, a.s.
“Atmosféra. Organizace. Obsah školení.”Lucie S. , obchodní ředitelka závodu Adient v České Lípě, Adient Czech Republic s.r.o.
“Propojení s praxí - využití v mé praxi. Skvělý přístup celého týmu CI. Krásné prostředí.”Karel P. , ředitel společnosti, CHEMINVEST s.r.o.
“Organizace. Informovanost před seminářem.”Pavel V. , Výrobní ředitel, Promens Zlín a.s.
“Kompletní 2 dny byly výborné.”Petr B. , obchodní ředitel, Machine Tool Equipment s.r.o.

Zeptejte se odborníka

Na Vaše dotazy odpovídá
Tomáš Nekvapil

RNDr. Tomáš Nekvapil

ředitel divize poradenství

LinkedIn profil

Obracím se na Vás s dotazem týkajícím se vyhodnocení projektů. V souvislosti s nějakým optimalizačním projektem, kdy dojde například ke zkrácení výrobního času, zmenší se nároky na...

Jestli dobře rozumím, bráníte se napočítávat na výnosy z dosažených kapacitních úspor ještě jakýsi "ziskový potenciál", daný obecnou možností uspořenou kapacitu nějak upl...

Potrebovala by som od Vas poradit ohladom vykazovania a kalkulovania vyrobnych objednavok/zakazok. Chystame sa menit systemove nastavenia vykazovania vyrobneho casu. A uvazujeme ...

Pravda je někde uprostřed. Kdyby to bylo možné, měl bych sazby dvě, výsledná sazba by byla jejich součtem:    *   první sazba se odvodí z fixních nákladů (např. poměr...

Zobrazit více z dotazů