Controller již dávno není stroj na reporty

Controller již dávno není stroj na reporty
7.6.2018
24. a 25. května se v Senohrabech u Prahy uskutečnilo 21. Controllingové fórum. Jeho tématem byl Controller jako partner digitálního věku. Svoje zkušenosti a vize sdíleli finanční ředitelé i vedoucí controlleři významných českých společností.

Roli hlasitých předkapel plnily praktické workshopy s následujícími tématy:

  • dashboardy, které to řeknou za Vás (INEKON Systems)
  • polemika nad vztahem účetních dat a hodnoty firmy (Controller Institut)
  • centrální mozek aneb jak (nejen) nakládat ve firmě s tím nejdůležitějším - informacemi (SITEWELL)

Finanční ředitelé firem Česká televize (David Břinčil), Lindab (Vladimír Rada), John Crane (Stanislav Hájek) a CreativeDock Holding (Jiří Kuchyňa - celým fórem přísně, avšak spravedlivě, prováděl) diskutovali nad rolí včerejšího, dnešního a budoucího controllera s následujícím závěrem. Těžiště práce se rychle posouvá od počítání k předávání myšlenek, od dat k informacím a od popisu minulosti k predikci budoucnosti.


Manažerský reporting je královská disciplína

Toť shrnutí letitých zkušeností odborníků z AAA Auto, TRCZ a CreativeDock (Zuzana Hlaváčová, Tomáš Jirásek, Miroslav Esser a Aleš Machander). Je totiž třeba integrovat jasnou komunikaci a znalost hodnoty zákazníků z hlediska nákladů i výnosů. Dále neustále hledat úspory, které nepoškodí obchod, i další ziskové příležitosti. To vše rychle a přehledně.


Nejen prací živ je člověk

Finanční ředitel (i controller) je také člověk a tak následoval neformální program v rytmu bubnů s vůní rumu.

Mnohaleté zkušenosti v silně koncentrované formě smíchal profesor Bohumil Král z VŠE s předsedou dozorčí rady České asociace pro finanční řízení Tomášem Nekvapilem. Poukázali na líbivou, avšak zrádnou praxi ve stylu "snadno a rychle", omezení pohledu na zisk přes ukazatel EBITDA či upozadění rozvahy ve prospěch výsledovky.


Plán je grunt a čas jsou peníze

Nutné je plánovat a znát dopředu náklady a spodní ceny (cenotvorba je dalším polem působnosti) s rozpadem na produkty. Plán není komplikovaným produktem finančního oddělení, ale průhledným výsledkem diskuze a shody napříč celou firmou. Čas odborníků ve finančním řízení je vzácnou komoditou. Správně vychovaný controller rozumí byznysu, je dobrým psychologem a hlídá celkový obraz firmy. Cení se nadhled, předvídavost, proaktivita, odvaha, tah na bránu i cit pro detail. Orientuje se na budoucnost, data je tedy třeba sbírat a interpretovat ideálně v reálném čase. To dokazují cenné poznatky z firem napříč ekonomikou (MEA Service - Hana Soukupová, KUKA Automation ČR - Lucie Fricker, Sberbank - Martin Breyl, Dotykačka - Vladimír Sirotek, Controller Institut - Ladislav Profota).


Celá akce se nesla v neformálním a svižném duchu. Nyní nastává relativně krátký, jednoletý prostor zavést poznatky do praxe a za rok se opět setkat na stejném místě, ideálně v širším plénu nad starými, staronovými i novými tématy v životě controllera a finančního ředitele.


Jiří ZAJÍČEK
Senior Controller, ČSOB Penzijní společnost, a. s., člen skupiny ČSOB a také účastník 21. Controllingového fóra

zpět na všechny články

Další články

V rámci spolupráce kolegů z CAFIN s Fakultou podnikatelskou na VUT v Brně byl spuštěn miniprůzkum, který by nám pomohl zacílit výzkum v oblasti využití automatizace v controllingu.
Po dvou letech kolegy z České asociace pro finanční řízení v rámci 12. ročníku Controllingového panelu opět zajímá, jaký je stav a trendy v controllingu českých a slovenských podniků.
V pojmech bývá zmatek. Často zbytečně. V případě controllingu jsou veškeré související pojmy podřízeny vcelku jasné logice. Pojďme si ji zopakovat.
Milí čtenáři, kdo je podle vás controller? V některých ohledech může být obtížné popsat pozici finančního controllera. Překračuje hranice mezi čistým účetnictvím, finanční strategií a poradenstvím.
nahoru
© 2022 Controller Institut