Controller Institut

Controller již dávno není stroj na reporty

Controller již dávno není stroj na reporty
7.6.2018
24. a 25. května se v Senohrabech u Prahy uskutečnilo 21. Controllingové fórum. Jeho tématem byl Controller jako partner digitálního věku. Svoje zkušenosti a vize sdíleli finanční ředitelé i vedoucí controlleři významných českých společností.

Roli hlasitých předkapel plnily praktické workshopy s následujícími tématy:

  • dashboardy, které to řeknou za Vás (INEKON Systems)
  • polemika nad vztahem účetních dat a hodnoty firmy (Controller Institut)
  • centrální mozek aneb jak (nejen) nakládat ve firmě s tím nejdůležitějším - informacemi (SITEWELL)

Finanční ředitelé firem Česká televize (David Břinčil), Lindab (Vladimír Rada), John Crane (Stanislav Hájek) a CreativeDock Holding (Jiří Kuchyňa - celým fórem přísně, avšak spravedlivě, prováděl) diskutovali nad rolí včerejšího, dnešního a budoucího controllera s následujícím závěrem. Těžiště práce se rychle posouvá od počítání k předávání myšlenek, od dat k informacím a od popisu minulosti k predikci budoucnosti.


Manažerský reporting je královská disciplína

Toť shrnutí letitých zkušeností odborníků z AAA Auto, TRCZ a CreativeDock (Zuzana Hlaváčová, Tomáš Jirásek, Miroslav Esser a Aleš Machander). Je totiž třeba integrovat jasnou komunikaci a znalost hodnoty zákazníků z hlediska nákladů i výnosů. Dále neustále hledat úspory, které nepoškodí obchod, i další ziskové příležitosti. To vše rychle a přehledně.


Nejen prací živ je člověk

Finanční ředitel (i controller) je také člověk a tak následoval neformální program v rytmu bubnů s vůní rumu.

Mnohaleté zkušenosti v silně koncentrované formě smíchal profesor Bohumil Král z VŠE s předsedou dozorčí rady České asociace pro finanční řízení Tomášem Nekvapilem. Poukázali na líbivou, avšak zrádnou praxi ve stylu "snadno a rychle", omezení pohledu na zisk přes ukazatel EBITDA či upozadění rozvahy ve prospěch výsledovky.


Plán je grunt a čas jsou peníze

Nutné je plánovat a znát dopředu náklady a spodní ceny (cenotvorba je dalším polem působnosti) s rozpadem na produkty. Plán není komplikovaným produktem finančního oddělení, ale průhledným výsledkem diskuze a shody napříč celou firmou. Čas odborníků ve finančním řízení je vzácnou komoditou. Správně vychovaný controller rozumí byznysu, je dobrým psychologem a hlídá celkový obraz firmy. Cení se nadhled, předvídavost, proaktivita, odvaha, tah na bránu i cit pro detail. Orientuje se na budoucnost, data je tedy třeba sbírat a interpretovat ideálně v reálném čase. To dokazují cenné poznatky z firem napříč ekonomikou (MEA Service - Hana Soukupová, KUKA Automation ČR - Lucie Fricker, Sberbank - Martin Breyl, Dotykačka - Vladimír Sirotek, Controller Institut - Ladislav Profota).


Celá akce se nesla v neformálním a svižném duchu. Nyní nastává relativně krátký, jednoletý prostor zavést poznatky do praxe a za rok se opět setkat na stejném místě, ideálně v širším plénu nad starými, staronovými i novými tématy v životě controllera a finančního ředitele.


Jiří ZAJÍČEK
Senior Controller, ČSOB Penzijní společnost, a. s., člen skupiny ČSOB a také účastník 21. Controllingového fóra

zpět na všechny články

Další články

Víte, že i controlleři mají každoročně svůj svátek? Bývá maskovaný pod názvem Controllingové fórum a i 22. ročník s podtitulem „Časy se mění...co na to controlling?" se ponese v duchu všudypřítomné digitalizace.
Znáte ten pocit, když se objeví něco, co jste si dlouho přáli spatřit na vlastní oči - někde úplně jinde, než jste čekali?
Začátkem června 2018 byli zástupci CAFINu, Olga Cechlová a Ladislav Profota na pravidelném setkání firem sdružených v rámci International Group of Controlling.
Ivo Poddaný, přáteli přezdívaný "iPod", má menší tiskárnu na okraji obce s příznačným jménem Podzámčí. Několik docela úspěšných let, naplněných dlouhodobými zakázkami pro korporátní klientelu, mu loni dovolilo podnik významně rozšířit. A pomohly i evropské dotace. Místo tří pronajatých linek má už jen stroje vlastní, a to dokonce čtyři. Pokud by někdo očekával, že takový vývoj přináší samé radosti nebo dokonce, že se iPod právě stal velkotovárníkem se zaručenou doživotní rentou, mýlil by se hluboce. "Naopak," - říkají zkušení podnikatelé - "...více strojů, to je více lidí, více zakázek a více starostí. A víc peněz? Možná, - když se zadaří..."

Kontaktní údaje:

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.

nahoru
Controller Institut, Contrast Consulting Praha, spol. s r.o.
Vladimírova 12, 140 00 Praha 4
Telefonní spojení: +420 224 314 410
Email: info@controlling.cz

IČ: 62912348
DIČ: CZ62912348

© 2020 Controller Institut