Controller Institut

Komplexní školení pro
finance a controlling
První a jediní v ČR
Více

Controller již dávno není stroj na reporty

Controller již dávno není stroj na reporty
7.6.2018
24. a 25. května se v Senohrabech u Prahy uskutečnilo 21. Controllingové fórum. Jeho tématem byl Controller jako partner digitálního věku. Svoje zkušenosti a vize sdíleli finanční ředitelé i vedoucí controlleři významných českých společností.

Roli hlasitých předkapel plnily praktické workshopy s následujícími tématy:

  • dashboardy, které to řeknou za Vás (INEKON Systems)
  • polemika nad vztahem účetních dat a hodnoty firmy (Controller Institut)
  • centrální mozek aneb jak (nejen) nakládat ve firmě s tím nejdůležitějším - informacemi (SITEWELL)

Finanční ředitelé firem Česká televize (David Břinčil), Lindab (Vladimír Rada), John Crane (Stanislav Hájek) a CreativeDock Holding (Jiří Kuchyňa - celým fórem přísně, avšak spravedlivě, prováděl) diskutovali nad rolí včerejšího, dnešního a budoucího controllera s následujícím závěrem. Těžiště práce se rychle posouvá od počítání k předávání myšlenek, od dat k informacím a od popisu minulosti k predikci budoucnosti.


Manažerský reporting je královská disciplína

Toť shrnutí letitých zkušeností odborníků z AAA Auto, TRCZ a CreativeDock (Zuzana Hlaváčová, Tomáš Jirásek, Miroslav Esser a Aleš Machander). Je totiž třeba integrovat jasnou komunikaci a znalost hodnoty zákazníků z hlediska nákladů i výnosů. Dále neustále hledat úspory, které nepoškodí obchod, i další ziskové příležitosti. To vše rychle a přehledně.


Nejen prací živ je člověk

Finanční ředitel (i controller) je také člověk a tak následoval neformální program v rytmu bubnů s vůní rumu.

Mnohaleté zkušenosti v silně koncentrované formě smíchal profesor Bohumil Král z VŠE s předsedou dozorčí rady České asociace pro finanční řízení Tomášem Nekvapilem. Poukázali na líbivou, avšak zrádnou praxi ve stylu "snadno a rychle", omezení pohledu na zisk přes ukazatel EBITDA či upozadění rozvahy ve prospěch výsledovky.


Plán je grunt a čas jsou peníze

Nutné je plánovat a znát dopředu náklady a spodní ceny (cenotvorba je dalším polem působnosti) s rozpadem na produkty. Plán není komplikovaným produktem finančního oddělení, ale průhledným výsledkem diskuze a shody napříč celou firmou. Čas odborníků ve finančním řízení je vzácnou komoditou. Správně vychovaný controller rozumí byznysu, je dobrým psychologem a hlídá celkový obraz firmy. Cení se nadhled, předvídavost, proaktivita, odvaha, tah na bránu i cit pro detail. Orientuje se na budoucnost, data je tedy třeba sbírat a interpretovat ideálně v reálném čase. To dokazují cenné poznatky z firem napříč ekonomikou (MEA Service - Hana Soukupová, KUKA Automation ČR - Lucie Fricker, Sberbank - Martin Breyl, Dotykačka - Vladimír Sirotek, Controller Institut - Ladislav Profota).


Celá akce se nesla v neformálním a svižném duchu. Nyní nastává relativně krátký, jednoletý prostor zavést poznatky do praxe a za rok se opět setkat na stejném místě, ideálně v širším plénu nad starými, staronovými i novými tématy v životě controllera a finančního ředitele.


Jiří ZAJÍČEK
Senior Controller, ČSOB Penzijní společnost, a. s., člen skupiny ČSOB a také účastník 21. Controllingového fóra

zpět na všechny články

Další články

Ivo Poddaný, přáteli přezdívaný "iPod", má menší tiskárnu na okraji obce s příznačným jménem Podzámčí. Několik docela úspěšných let, naplněných dlouhodobými zakázkami pro korporátní klientelu, mu loni dovolilo podnik významně rozšířit. A pomohly i evropské dotace. Místo tří pronajatých linek má už jen stroje vlastní, a to dokonce čtyři. Pokud by někdo očekával, že takový vývoj přináší samé radosti nebo dokonce, že se iPod právě stal velkotovárníkem se zaručenou doživotní rentou, mýlil by se hluboce. "Naopak," - říkají zkušení podnikatelé - "...více strojů, to je více lidí, více zakázek a více starostí. A víc peněz? Možná, - když se zadaří..."
Také už se těšíte na svátek všech controllerů? Na letošní Controllingové fórum Vás v následujícím videu zvou: moderátor fóra Jirka Kuchyňa a Tomáš Nekvapil z Controller Institutu.
17. ledna 2018 se uskutečnil první EduCamp IGC (International Group of Controlling), pořádaný rakouským Controller Institutem. Využili jsme tuto příležitost hovořit o nejnovějších trendech ve vzdělávání v controllingu a financích. Digitalizace totiž významně mění nejen náš pracovní svět, ale i možnosti a požadavky na vzdělávání.
26 řečníků ze 13 partnerských firem České asociace pro finanční řízení (CAFIN) se přišlo podělit o novinky, které mohou finančním oddělením a controllingu nabídnout pro zefektivnění jejich práce. Více než 150 účastníků se přišlo inspirovat, aby jejich firmy nepropásly zcela nové trendy, které do řízení financí přicházejí. Moderace konference se již tradičně ujal Ota Novotný z Fakulty informatiky a statistiky při VŠE v Praze. V příspěvcích všech vystupujících se odrážela revoluční myšlenka „Svět se mění" a nejednou byla i vyslovena.

Kontaktní údaje:

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.

nahoru
Controller Institut, Contrast Consulting Praha, spol. s r.o.
Vladimírova 12, 140 00 Praha 4
Telefonní spojení: +420 224 314 410
Email: info@controlling.cz

IČ: 62912348
DIČ: CZ62912348

© 2017 Controller Institut