Blog

Olga Cechlová 4.9.2023
4. září, den, kdy se mladí lidé s nostalgickým povzdechem loučí s prázdninami a vracejí se do lavic plných povinností. Ale co my, hrdinové finančních oddělení? Pro nás to znamená start do podzimního maratonu, kde hlavními aktéry jsou nekonečné tabulky, záhadné grafy a komplikované rozpočty. A to platí zejména, pokud nám účetní kalendář nekřičí něco jiného. Jak se tedy připravit na tuto sezónu plnou finančních výzev?
celý článek
Olga Cechlová | Česká asociace pro finanční řízení, z.s. 12.5.2023
Posledních více jak 20 let se věnuji vzdělávání, a to zejména vzdělávání dospělých. Přijde mi to jako výborná náplň života. Kolik zkušených lidí jsem během své kariéry potkala a věřím, že ještě potkám a každý mě něčím obohatí. Baví mě lidé, kteří se rozhodnou i třeba ve středním věku totálně otočit svou kariéru, začít s?něčím novým a jsou jako „houba“ (myšleno tak, že nasakují nové informace :-)). Baví mě junioři, kteří se chtějí co nejlépe připravit na svou kariéru, a oceňuji opravdu každého, kdo pochopil, že vzdělávání v každém věku je a musí být součástí našeho života.  
celý článek
3.2.2023
Finanční gramotnost podnikových manažerů je podmínkou přežití v globální konkurenci. A ví to váš finanční ředitel?
celý článek
Olga Cechlová | Česká asociace pro finanční řízení, z.s. 21.11.2022
V rámci spolupráce kolegů z CAFIN s Fakultou podnikatelskou na VUT v Brně byl spuštěn miniprůzkum, který by nám pomohl zacílit výzkum v oblasti využití automatizace v controllingu.
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 1.11.2022
Existuje mnoho typů otázek. Některé otázky si můžete klást jen proto, že vás baví hledat odpověď („Proč mne mají všichni tak rádi?"), některé otázky provokují k akci („Neměl bych jí/jemu zavolat?") a pak jsou tu bohužel také otázky zneklidňující („Není na čase přestat s ...?"). Následující otázky, pevně věřím, spojují všechny popsané motivy v obráceném pořadí: nejprve vyvolají neklid, a potom, jak doufám, povedou k akci, která vás bude bavit. Aspoň tehdy, jste-li controlleři tělem i duší.
celý článek
Olga Cechlová | Česká asociace pro finanční řízení, z.s. 24.10.2022
Kolegové z České asociace pro finanční řízení (CAFIN) mají nový projekt.  Říkají mu CFO OUTLOOK. Rozhodli se vydávat své čtvrtletní odhady vývoje uvedených ukazatelů - meziroční inflace v ČR, PRIBOR a kurzy CZK/EURO a CZK/USD
celý článek
Olga Cechlová | Česká asociace pro finanční řízení, z.s. 6.10.2022
Po dvou letech kolegy z České asociace pro finanční řízení v rámci 12. ročníku Controllingového panelu opět zajímá, jaký je stav a trendy v controllingu českých a slovenských podniků.
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 14.9.2022
Inflace je slovo, hýbající současným světem, alespoň světem mediálním, který má stále větší ambici nahrazovat v našich hlavách svět skutečný.
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 4.5.2022
V pojmech bývá zmatek. Často zbytečně. V případě controllingu jsou veškeré související pojmy podřízeny vcelku jasné logice. Pojďme si ji zopakovat.
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 28.2.2022
O tom, komu je určena manažerská výsledovka, naštěstí nelze diskutovat. Stejně tak o jejím účelu - musí být odvozen z tohoto určení. Základním úkolem manažerské výsledovky je přinášet a posuzovat určité interní podnikové ukazatele, optimálně on-line, a když to účetnictví neumožňuje (s čímž bohužel nic nesvedeme), pak alespoň každý měsíc. 
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 19.1.2022
Tak už je to tady: Máme zelený plán, zelené finance a prý brzy přibude i zelený controlling. Postupně z toho rudnu.
celý článek
5.1.2022
Milí čtenáři, kdo je podle vás controller? V některých ohledech může být obtížné popsat pozici finančního controllera. Překračuje hranice mezi čistým účetnictvím, finanční strategií a poradenstvím.
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 10.11.2021
Jedním z frekventovaných problémů konzultačních firem, který podstatnou měrou přispívá k napjaté atmosféře uvnitř, je situace, kdy jsou projekty v realizaci hodnoceny jako úspěšné nebo neúspěšné podle toho, jak dalece se dokáží realizačními náklady (především pak počtem spotřebovaných realizačních dní) vejít do předem dohodnuté smluvní ceny.
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 3.8.2021
Patřím k několika málo ročníkům, které, možná trochu nezaslouženě, mohly v jednom režimu získat kompletní vzdělání, aby ho následně využily v režimu jiném.
celý článek
Olga Cechlová | Česká asociace pro finanční řízení, z.s. 30.6.2021
Milí čtenáři, v těchto nejistých dobách je vidět, jak naléhavě potřebuje naše společnost lidi, kteří jsou zdatní v controllingu a mají „holistické podnikatelské chápání" neboli zdravý selský rozum. Proto jsou nyní velmi žádaní controlleři, kteří umí být sparing partnery managementu.
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 25.6.2021
Globalizace není žádný Ježíšek, i když pár lidí (zpravidla těch nejbohatších) obdarovala fakt královsky.
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 20.4.2021
Následující příspěvek skládá hold zkušenostem a kvalifikaci.
celý článek
Olga Cechlová | Česká asociace pro finanční řízení, z.s. 16.3.2021
Už je to téměř rok, co se většina našich aktivit přesunula do online světa, a to jak pracovních, tak osobních a volnočasových. Několik hodin denně sedíme u počítače a chybí nám osobní kontakt. Tolik věcí se změnilo a zrychlilo. A to i v našem vzdělávacím businesse.
celý článek
13.1.2021
Podpořili jsme projeky, které zahřejí u srdce.
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 5.1.2021
Ten, kdo řídil na základě plánu, nejspíš zažil volbu, připomínající dilema člověka za volantem v rychle jedoucím autě:
celý článek

Nejbližší vzdělávací akce

další akce
nahoru
© 2023 Controller Institut