Blog

Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 14.9.2022
Inflace je slovo, hýbající současným světem, alespoň světem mediálním, který má stále větší ambici nahrazovat v našich hlavách svět skutečný.
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 4.5.2022
V pojmech bývá zmatek. Často zbytečně. V případě controllingu jsou veškeré související pojmy podřízeny vcelku jasné logice. Pojďme si ji zopakovat.
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 28.2.2022
O tom, komu je určena manažerská výsledovka, naštěstí nelze diskutovat. Stejně tak o jejím účelu - musí být odvozen z tohoto určení. Základním úkolem manažerské výsledovky je přinášet a posuzovat určité interní podnikové ukazatele, optimálně on-line, a když to účetnictví neumožňuje (s čímž bohužel nic nesvedeme), pak alespoň každý měsíc. 
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 19.1.2022
Tak už je to tady: Máme zelený plán, zelené finance a prý brzy přibude i zelený controlling. Postupně z toho rudnu.
celý článek
5.1.2022
Milí čtenáři, kdo je podle vás controller? V některých ohledech může být obtížné popsat pozici finančního controllera. Překračuje hranice mezi čistým účetnictvím, finanční strategií a poradenstvím.
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 10.11.2021
Jedním z frekventovaných problémů konzultačních firem, který podstatnou měrou přispívá k napjaté atmosféře uvnitř, je situace, kdy jsou projekty v realizaci hodnoceny jako úspěšné nebo neúspěšné podle toho, jak dalece se dokáží realizačními náklady (především pak počtem spotřebovaných realizačních dní) vejít do předem dohodnuté smluvní ceny.
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 3.8.2021
Patřím k několika málo ročníkům, které, možná trochu nezaslouženě, mohly v jednom režimu získat kompletní vzdělání, aby ho následně využily v režimu jiném.
celý článek
Olga Cechlová | Česká asociace pro finanční řízení, z.s. 30.6.2021
Milí čtenáři, v těchto nejistých dobách je vidět, jak naléhavě potřebuje naše společnost lidi, kteří jsou zdatní v controllingu a mají „holistické podnikatelské chápání" neboli zdravý selský rozum. Proto jsou nyní velmi žádaní controlleři, kteří umí být sparing partnery managementu.
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 25.6.2021
Globalizace není žádný Ježíšek, i když pár lidí (zpravidla těch nejbohatších) obdarovala fakt královsky.
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 20.4.2021
Následující příspěvek skládá hold zkušenostem a kvalifikaci.
celý článek
Olga Cechlová | Česká asociace pro finanční řízení, z.s. 16.3.2021
Už je to téměř rok, co se většina našich aktivit přesunula do online světa, a to jak pracovních, tak osobních a volnočasových. Několik hodin denně sedíme u počítače a chybí nám osobní kontakt. Tolik věcí se změnilo a zrychlilo. A to i v našem vzdělávacím businesse.
celý článek
13.1.2021
Podpořili jsme projeky, které zahřejí u srdce.
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 5.1.2021
Ten, kdo řídil na základě plánu, nejspíš zažil volbu, připomínající dilema člověka za volantem v rychle jedoucím autě:
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 20.11.2020
Uplatnit Paretovo pravidlo na položku, kterou nakupujete za jednoznačně určenou cenu, vypadá jako docela hloupý nápad. Copak vám někdo umožní zaplatit 20 % ceny za nádrž naplněnou palivem z 80 %?
celý článek
15.10.2020
Když jsme se v březnu začali obracet na naše lektory s žádostí o překlopení odborných kurzů do „onlajnu", cítili jsme jejich rozpaky. Ne z toho, že budou připravovat pro naše účastníky nové typy materiálů, úkolů, případových studií, ale z toho, že vás nebudou mít před očima. Zkoušeli jsme, trénovali a zakrátko se do toho s nadšením pustili. Témata byla různorodá. Naše lektory jsme požádali o osobní zpověď, jaké bylo jejich „poprvé". O jejich názory a pocity bychom se tu s vámi rádi podělili.
celý článek
Tomáš Nekvapil | Controller Institut s.r.o. 28.8.2020
S procesní kalkulací Activity Based Costing se už potýkám více než třicet let - nejkomplexnější model jsem poznal hned na začátku, když jsem se živil zaváděním ERP systémů v zemědělství. Paradoxně, byť první a složitý (se stovkami aktivit, kterým se ještě říkalo po česku "výkony"), tento koncept v nás nevyvolával žádné pochybnosti: výpočetní síla se zdvojnásobuje každé dva roky, tak proč se bát, že bychom něco nezvládli.
celý článek
Tomáš Nekvapil 7.7.2020
Prospěšné věci by měli být provozovány precizně a co možná nejčastěji - nejlépe pořád, tedy soustavně. Souhlasíte?
celý článek
Tomáš Nekvapil 11.6.2020
Stejná nemoc se v lidském těle projevuje u různých osob různě závažnými dopady. Platí to v případě COVID19 i pro firmy?
celý článek
Jiří Zajíček 28.4.2020
V pondělí 20. dubna 2020 proběhla v aseptických prostorách firmy s aktuální tržní kapitalizací 1 328 000 milionů amerických dolarů diskuze, v níž jsme nahlédli hluboko pod roucho myšlenek finančního řízení „v časech cholery".
celý článek
Lenka Kovaříková 1.4.2020
6. ročník průzkumu o stavu a vývoji českého nákupu Procurement Survey 2019/2020 je zdárně za námi
celý článek

Nejbližší vzdělávací akce

další akce
nahoru
© 2022 Controller Institut