Controller Institut

Lektoři z praxe, moderní prostory, osobní přístup
Od června opět prezenčně
Samozřejmostí je dodržení
všech hygienických opatření
Již 25 LET
Více zde
Již 25 let rozvíjíme Vaše kompetence

Dobrá nebo špatná?

Dobrá nebo špatná?
Olga Cechlová | Česká asociace pro finanční řízení1.7.2019
Naše jednatelka Olga Cechlová napsala do měsíčníku MM PRŮMYSLOVÉ SPEKTRUM článek o významu dat. Celý článek na blogu.

Dobrá nebo špatná? Jak správně posoudit význam dat?

Práce s daty je jedním z nejdůležitějších témat pro malé a střední podniky. Důvodem je digitalizace a průmysl 4.0. Ale musíme začít od píky, musíme vědět, že se můžeme spolehnout na informace v datech uložené a adekvátně posoudit kvalitu dat.
Mnoho společností v minulosti z různých důvodů zapomnělo dbát na kvalitu a čistotu dat. Neuvědomili si ani nezkoumali, zda jejich ERP systémy fungují optimálně. S digitalizací procesů a rychlým vzestupem umělé inteligence (AI) se toto riziko stává ještě více rizikovým. Protože je vědecky prokázáno, že špatná kvalita dat ovlivňuje efektivitu a výsledky, a to i v systémech AI, jako jsou samoučící stroje. Je čas se stát aktivními. Nejde jen o vlastní data, je potřeba mít jistotu i o kvalitě informací z dalších zdrojů, od třetích stran.
Jakých je 5 rozhodujících výkonnostních parametrů na data?

Důslednost

Sady dat v různých systémech si nesmí vzájemně odporovat. V praxi vede duplicitní ukládání dat do několika datových sil a manuální přenos v nejlepším případě "pouze" k další práci při zadávání dat. V nejhorším případě dochází k chybám, například při přenosu dat objednávky do softwaru pro zajištění kvality. Pokud duplikáty zůstanou neobjeveny, dojde rychle k chybným interpretacím. Například, pokud má jeden dodavatel je označen v systému vícekrát, pokaždé jiným číslem a data pak nejsou agregována, nevíme klíčové údaje, jako je např. objem zakázek pro jednání o slevách.

Konzistentnost

Údaje musí splňovat požadavky systémů a procesů, například v odpovídajícím standardizovaném formátu. Klasický případ je formát datumu a měny. U časových razítek je také důležité zajistit, aby kromě hodin a minut bylo také zaznamenáno příslušné časové pásmo. Koneckonců, rozdíl mezi 8 hodinami v Šanghaji a 8 hodinami v S?o Paulu je 12 hodin.

Přesnost

Data musí být přesná. Přesněji: musí být dostatečně přesná. Konec konců, ne každý obchodní proces vyžaduje vysoce přesná data až na desetinné místo. I zde by se společnosti měly nejprve ptát: jak přesné musí být měření a další údaje? Požadovaná přesnost by pak měla být zachována na systémové straně příslušnými pravidly a kontrolami údajů.

Správnost

Kromě toho, že jsou data aktuální, toto kritérium poukazuje na další důležitý aspekt: správnost, ve smyslu spolehlivosti údajů. Současná diskuse o falešných zprávách to ještě více akcentuje: „Špičková" informace o hospodářských potížích dodavatele nemusí být nutně správná. Zdroje, z nichž společnosti získávají informace důležité pro podnikání, musí být proto srozumitelné a důvěryhodné.

Aktuálnost

Moderní technologie dnes umožňují trvalé propojení mobilních zařízení s backendem. Jsou situace, kdy jsou real time data nepostradatelná – potřebujete vyrábět, vykrýt potřebu Vašich zákazníků, nebo i jen zaparkovat?

Trvale udržitelné řízení kvality dat pomáhá třemi způsoby: Šetří vás z nákladných chyb, zvyšuje důvěru ve svá data a umožňuje lépe se rozhodovat. Když už tedy ta dobrá data máme, přichází další úkol. Umět je správně využít a vytěžit. Je potřeba schopnost práce s daty upevňovat v různých částech firmy. Historicky se data těžila zejména ve financích, controllingu, což už není dostatečné. Je potřeba se rozhodovat víceúrovňově a umět si poradit i s daty např. v marketingu, výrobě, prodeji, hr ... a mít v každém týmu zástupce, který má k datum a analýzám blízko. Tato nová kompetence našich zaměstnanců bude v budoucnosti nabývat více a více na významu.
Správně spravovaná data pomáhají digitalizovat procesy.

Olga Cechlová
Controller Institut

 

zpět na všechny články
Olga Cechlová | Česká asociace pro finanční řízení
Má za sebou dlouholeté zkušenosti z oblasti vzdělávání dospělých, ve které se pohybuje již od roku 1997. Začínala jako pedagog (se zaměřením na výuku matematiky a programování) na střední průmyslové škole. Po té se začala věnovat vzdělávání dospělých. Ve společnosti Capital Consulting měla na starosti vzdělávací aktivity pro zaměstnance investičních společností a fondů. V Controller Institutu působí od roku 1999 a postupně zastávala pozice projektového manažera, manažerky vzdělávání, prokuristky až na současnou pozici jednatelky, kterou vykonává od roku 2003. V roce 2010 stála při zrodu České asociace pro finanční řízení, kde je členkou Řídícího výboru a zaměřuje se zejména na podporu a rozvoj kariérních cest v rámci finančních oddělení podniků.

Další články

V pondělí 20. dubna 2020 proběhla v aseptických prostorách firmy s aktuální tržní kapitalizací 1 328 000 milionů amerických dolarů diskuze, v níž jsme nahlédli hluboko pod roucho myšlenek finančního řízení „v časech cholery".
6. ročník průzkumu o stavu a vývoji českého nákupu Procurement Survey 2019/2020 je zdárně za námi
Česká asociace interim managementu se rozhodla svými zkušenostmi přispět k ochraně firem a české ekonomiky před dopady koronaviru. Přicházející problémy totiž mohou být značné a pro některé podnikatele a podniky likvidační. Tým krizových manažerů vytvořil dokument s osvědčenými postupy i praktickými radami pro firmy a udržení jejich hlavních činností.
Controller institut je věrným spojencem nákupu dlouhou řádku let. Svou první konferenci s podtitulem „Efektivní nákup" zorganizoval již v roce 2001. Už při těchto prvních nákupních setkáních zaujímaly moderní technologie, diskuse k nim, významné místo.

Kontaktní údaje:

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.

nahoru
Controller Institut, Contrast Consulting Praha, spol. s r.o.
Vladimírova 12, 140 00 Praha 4
Telefonní spojení: +420 224 314 410
Email: info@controlling.cz

IČ: 62912348
DIČ: CZ62912348

© 2019 Controller Institut