Dobrá nebo špatná?

Dobrá nebo špatná?
Olga Cechlová | Česká asociace pro finanční řízení, z.s.1.7.2019
Naše jednatelka Olga Cechlová napsala do měsíčníku MM PRŮMYSLOVÉ SPEKTRUM článek o významu dat. Celý článek na blogu.

Dobrá nebo špatná? Jak správně posoudit význam dat?

Práce s daty je jedním z nejdůležitějších témat pro malé a střední podniky. Důvodem je digitalizace a průmysl 4.0. Ale musíme začít od píky, musíme vědět, že se můžeme spolehnout na informace v datech uložené a adekvátně posoudit kvalitu dat.
Mnoho společností v minulosti z různých důvodů zapomnělo dbát na kvalitu a čistotu dat. Neuvědomili si ani nezkoumali, zda jejich ERP systémy fungují optimálně. S digitalizací procesů a rychlým vzestupem umělé inteligence (AI) se toto riziko stává ještě více rizikovým. Protože je vědecky prokázáno, že špatná kvalita dat ovlivňuje efektivitu a výsledky, a to i v systémech AI, jako jsou samoučící stroje. Je čas se stát aktivními. Nejde jen o vlastní data, je potřeba mít jistotu i o kvalitě informací z dalších zdrojů, od třetích stran.
Jakých je 5 rozhodujících výkonnostních parametrů na data?

Důslednost

Sady dat v různých systémech si nesmí vzájemně odporovat. V praxi vede duplicitní ukládání dat do několika datových sil a manuální přenos v nejlepším případě "pouze" k další práci při zadávání dat. V nejhorším případě dochází k chybám, například při přenosu dat objednávky do softwaru pro zajištění kvality. Pokud duplikáty zůstanou neobjeveny, dojde rychle k chybným interpretacím. Například, pokud má jeden dodavatel je označen v systému vícekrát, pokaždé jiným číslem a data pak nejsou agregována, nevíme klíčové údaje, jako je např. objem zakázek pro jednání o slevách.

Konzistentnost

Údaje musí splňovat požadavky systémů a procesů, například v odpovídajícím standardizovaném formátu. Klasický případ je formát datumu a měny. U časových razítek je také důležité zajistit, aby kromě hodin a minut bylo také zaznamenáno příslušné časové pásmo. Koneckonců, rozdíl mezi 8 hodinami v Šanghaji a 8 hodinami v S?o Paulu je 12 hodin.

Přesnost

Data musí být přesná. Přesněji: musí být dostatečně přesná. Konec konců, ne každý obchodní proces vyžaduje vysoce přesná data až na desetinné místo. I zde by se společnosti měly nejprve ptát: jak přesné musí být měření a další údaje? Požadovaná přesnost by pak měla být zachována na systémové straně příslušnými pravidly a kontrolami údajů.

Správnost

Kromě toho, že jsou data aktuální, toto kritérium poukazuje na další důležitý aspekt: správnost, ve smyslu spolehlivosti údajů. Současná diskuse o falešných zprávách to ještě více akcentuje: „Špičková" informace o hospodářských potížích dodavatele nemusí být nutně správná. Zdroje, z nichž společnosti získávají informace důležité pro podnikání, musí být proto srozumitelné a důvěryhodné.

Aktuálnost

Moderní technologie dnes umožňují trvalé propojení mobilních zařízení s backendem. Jsou situace, kdy jsou real time data nepostradatelná – potřebujete vyrábět, vykrýt potřebu Vašich zákazníků, nebo i jen zaparkovat?

Trvale udržitelné řízení kvality dat pomáhá třemi způsoby: Šetří vás z nákladných chyb, zvyšuje důvěru ve svá data a umožňuje lépe se rozhodovat. Když už tedy ta dobrá data máme, přichází další úkol. Umět je správně využít a vytěžit. Je potřeba schopnost práce s daty upevňovat v různých částech firmy. Historicky se data těžila zejména ve financích, controllingu, což už není dostatečné. Je potřeba se rozhodovat víceúrovňově a umět si poradit i s daty např. v marketingu, výrobě, prodeji, hr ... a mít v každém týmu zástupce, který má k datum a analýzám blízko. Tato nová kompetence našich zaměstnanců bude v budoucnosti nabývat více a více na významu.
Správně spravovaná data pomáhají digitalizovat procesy.

Olga Cechlová
Controller Institut

 

zpět na všechny články
Olga Cechlová | Česká asociace pro finanční řízení, z.s.
Má za sebou dlouholeté zkušenosti z oblasti vzdělávání dospělých, ve které se pohybuje již od roku 1997. Začínala jako pedagog (se zaměřením na výuku matematiky a programování) na střední průmyslové škole. Po té se začala věnovat vzdělávání dospělých. Ve společnosti Capital Consulting měla na starosti vzdělávací aktivity pro zaměstnance investičních společností a fondů. V Controller Institutu působí od roku 1999 a postupně zastávala pozice projektového manažera, manažerky vzdělávání, prokuristky až na současnou pozici jednatelky, kterou vykonává od roku 2003. V roce 2010 stála při zrodu České asociace pro finanční řízení, kde je členkou Řídícího výboru a zaměřuje se zejména na podporu a rozvoj kariérních cest v rámci finančních oddělení podniků.

Další články

V Controller Institutu se pravidelně zajímáme o to, jaké jsou trendy ve vzdělávání dospělých. Naposledy jsme takový průzkum realizovali na podzim 2023 a na základě jeho výsledků je možné identifikovat několik klíčových trendů a přístupů ve vzdělávání dospělých, které reflektují aktuální potřeby a preference firem i jednotlivců. Tyto trendy lze rozdělit do několika oblastí, zahrnující výběr a plánování vzdělávacích aktivit, preference formátů vzdělávání, a kritéria pro výběr školení.
Ach, Excel, ten nejlepší přítel každého finančního controllera. Snadno v něm modelujeme, analyzujeme a vizualizujeme data jako praví mistři. Ale co když se náš nejbližší spojenec v rozpočtovém boji změní v nepřítele? Ano, mluvím o těch chvílích, kdy Excel přestane být nástrojem a stane se noční můrou. Vítejte ve světě excelových katastrof, kde jeden malý překlep může způsobit velké problémy.
Žádné nové téma nás dnes nečeká: Analytické členění nákladových účtů v oblasti režií jsme ve FINBLOGu (www.financni-manazer.cz) řešili již několikrát. Doposud jen v málo podnicích reflektovala volba nákladových analytik výrazný posun v dostupnosti určitých informací. Jde o to, že pohled na spotřebu určitého konkrétního druhu nákladové položky dnes běžně umožňuje drill-down přístup v ERP systému: pro materiál přístup přes skladovou kartu, pro službu konkrétní firmy přístup přes IČO apod. Většina analytických koncovek zůstává neměnná již po desetiletí, což je samozřejmě dobré pro účetní rutinu, ale zcela nevyhovující, pokud jde o skutečné aktuální potřeby controllingu. 
Všichni to známe. Dny, týdny, možná i měsíce tvrdé práce na tom dokonalém reportu. Konečně dosáhneme momentu, kdy je vše vyladěno do posledního detailu, a je nám poskytnuto to magické uznaní našeho mistrovského díla. Controller se na chvíli cítí jako král světa reportingu. Všichni zbožňují váš report a zdá se, že svět je krásné místo. Ale pak, náhle, jeden nešťastný den přijde email nebo zpráva s otázkou: „Hej, ten report, který obvykle používám... něco s ním není v pořádku. Můžeš se na to podívat?“ A tak začíná naše dobrodružství.
nahoru
© 2024 Controller Institut