Budgeting Bingo

Budgeting Bingo
Olga Cechlová4.9.2023
4. září, den, kdy se mladí lidé s nostalgickým povzdechem loučí s prázdninami a vracejí se do lavic plných povinností. Ale co my, hrdinové finančních oddělení? Pro nás to znamená start do podzimního maratonu, kde hlavními aktéry jsou nekonečné tabulky, záhadné grafy a komplikované rozpočty. A to platí zejména, pokud nám účetní kalendář nekřičí něco jiného. Jak se tedy připravit na tuto sezónu plnou finančních výzev?

Budgeting Bingo aneb jak udělat z přípravy rozpočtu zábavnou hru

Uff, příprava rozpočtu. Pro někoho čas radosti, pro jiného spíše taková... matematická noční můra. Ať už patříte do kterékoli skupiny, jedno je jisté: Rozpočtování může být zdlouhavé a náročné. Ale co kdybych vám řekla, že z toho lze udělat hru? Ano, slyšíte správně. Představuji vám: Budgeting Bingo!

Co je to Budgeting Bingo?

Budgeting Bingo je hra, která promění nudné tabulky a čísla v zábavnou a interaktivní činnost. Každé políčko na bingo kartě reprezentuje jednu finanční úlohu, kterou musíte dokončit. A až vyplníte celou řadu, dostanete malou odměnu!

Jak si vytvořit Budgeting Bingo kartu?

Náležitosti:

 • Papír a tužka nebo digitální nástroj na kreslení (např. Excel)
 • Nápady na úkoly a výzvy
 • Smysl pro humor a trocha kreativity

Krok 1: Vytvořte mřížku

Vytvořte 5x5 mřížku. Do středového políčka napište "FREE SPACE" (volné místo), které slouží jako automatický bod.

Krok 2: Naplňte políčka

Do každého políčka napište jednu úlohu nebo výzvu související s rozpočtem. Například:

 • Revize fixních nákladů
 • Optimalizace nákladů na marketing
 • Aktualizace cash flow tabulek
 • Revize KPIs
 • Sestavení "Co kdyby" scénářů
 • Přehodnocení rizik

Krok 3: Přidejte odměny

Stanovte odměny za vyplnění jednotlivých řad nebo celého sloupce. Odměny mohou být jak materiální, tak nemateriální, například:

 • 15 minut na social media
 • Kávová pauza
 • Drobný dárek od kolegů

Budgeting Bingo není jen způsob, jak se zbavit nudě při rozpočtování. Je to také vynikající metoda pro zlepšení efektivity a motivace.

Tak co, jdeme hrát?

zpět na všechny články

Další články

Ach, Excel, ten nejlepší přítel každého finančního controllera. Snadno v něm modelujeme, analyzujeme a vizualizujeme data jako praví mistři. Ale co když se náš nejbližší spojenec v rozpočtovém boji změní v nepřítele? Ano, mluvím o těch chvílích, kdy Excel přestane být nástrojem a stane se noční můrou. Vítejte ve světě excelových katastrof, kde jeden malý překlep může způsobit velké problémy.
Žádné nové téma nás dnes nečeká: Analytické členění nákladových účtů v oblasti režií jsme ve FINBLOGu (www.financni-manazer.cz) řešili již několikrát. Doposud jen v málo podnicích reflektovala volba nákladových analytik výrazný posun v dostupnosti určitých informací. Jde o to, že pohled na spotřebu určitého konkrétního druhu nákladové položky dnes běžně umožňuje drill-down přístup v ERP systému: pro materiál přístup přes skladovou kartu, pro službu konkrétní firmy přístup přes IČO apod. Většina analytických koncovek zůstává neměnná již po desetiletí, což je samozřejmě dobré pro účetní rutinu, ale zcela nevyhovující, pokud jde o skutečné aktuální potřeby controllingu. 
Všichni to známe. Dny, týdny, možná i měsíce tvrdé práce na tom dokonalém reportu. Konečně dosáhneme momentu, kdy je vše vyladěno do posledního detailu, a je nám poskytnuto to magické uznaní našeho mistrovského díla. Controller se na chvíli cítí jako král světa reportingu. Všichni zbožňují váš report a zdá se, že svět je krásné místo. Ale pak, náhle, jeden nešťastný den přijde email nebo zpráva s otázkou: „Hej, ten report, který obvykle používám... něco s ním není v pořádku. Můžeš se na to podívat?“ A tak začíná naše dobrodružství.
Posledních více jak 20 let se věnuji vzdělávání, a to zejména vzdělávání dospělých. Přijde mi to jako výborná náplň života. Kolik zkušených lidí jsem během své kariéry potkala a věřím, že ještě potkám a každý mě něčím obohatí. Baví mě lidé, kteří se rozhodnou i třeba ve středním věku totálně otočit svou kariéru, začít s?něčím novým a jsou jako „houba“ (myšleno tak, že nasakují nové informace :-)). Baví mě junioři, kteří se chtějí co nejlépe připravit na svou kariéru, a oceňuji opravdu každého, kdo pochopil, že vzdělávání v každém věku je a musí být součástí našeho života.  
nahoru
© 2024 Controller Institut