Rok v onlajnu

Rok v onlajnu
Olga Cechlová | Česká asociace pro finanční řízení, z.s.16.3.2021
Už je to téměř rok, co se většina našich aktivit přesunula do online světa, a to jak pracovních, tak osobních a volnočasových. Několik hodin denně sedíme u počítače a chybí nám osobní kontakt. Tolik věcí se změnilo a zrychlilo. A to i v našem vzdělávacím businesse.

Díky vysoce výkonným nástrojům a moderní didaktice mohou zkušení školitelé vytvořit optimální podmínky i v online prostředí.

Co jsme si při tom uvědomili?

  • Technologie: Nástroje jako Microsoft Teams nebo ZOOM umožňují profesionální online nastavení s optimálními možnostmi interakce. Naučili jsme se zapínat kamery a mikrofony tak, jak je potřeba. Víme, že to skvěle pomáhá lektorovi i účastníkům v navázání (nejen) prvotního kontaktu.
  • Didaktika: Online prostředí nabízí využití různých nástrojů pro podporu opakování a procvičování probírané látky, ale i zařazení gamifikačních prvků. Během samotné výuky více dbáme na didaktiku – kombinaci krátkých skupinových nebo individuálních cvičení, při nichž se procvičí probírané téma. Pro ty, kteří se necítí dobře v rámci prezenčních kurzů při pokládání svých dotazů, je navíc online forma příjemnější..
  • Časový harmonogram: Pravidelné přestávky zajišťují, že se během výukových lekcí můžeme dobře soustředit. Také již víme, že je lepší z hlediska udržení online pozornosti více kratších setkání než jedno intenzivní.
  • Flexibilita: Všechny výukové materiály máme pro naše účastníky online. Navíc, pokud je ze školení pořizován záznam, je možné se vrátit k myšlenkám, které si chceme zopakovat. Můžeme to udělat kdykoliv a kdekoliv, je to jen o naší flexibilitě.
  • Nižší celkové náklady: A nemluvíme jen o finančních nákladech, které na cestování připadnou, ale hlavně o časové úspoře. Navíc jedna důležitá pracovní schůzka, kterou musím v daném dni absolvovat, mi nezabrání se online kurzu zúčastnit.

V současné době je mnoho věcí nejistých - ale na (naše) online školení, která pro vás chystáme v příštích týdnech, se můžete 100% spolehnout. :-)

zpět na všechny články
Olga Cechlová | Česká asociace pro finanční řízení, z.s.
Má za sebou dlouholeté zkušenosti z oblasti vzdělávání dospělých, ve které se pohybuje již od roku 1997. Začínala jako pedagog (se zaměřením na výuku matematiky a programování) na střední průmyslové škole. Po té se začala věnovat vzdělávání dospělých. Ve společnosti Capital Consulting měla na starosti vzdělávací aktivity pro zaměstnance investičních společností a fondů. V Controller Institutu působí od roku 1999 a postupně zastávala pozice projektového manažera, manažerky vzdělávání, prokuristky až na současnou pozici jednatelky, kterou vykonává od roku 2003. V roce 2010 stála při zrodu České asociace pro finanční řízení, kde je členkou Řídícího výboru a zaměřuje se zejména na podporu a rozvoj kariérních cest v rámci finančních oddělení podniků.

Další články

Ve světě personalistiky jsme byli dlouho zvyklí spoléhat především na intuici, zkušenost a mezilidské vztahy. Dávno jsme ale vstoupili do éry, kdy vedle lidí hrají klíčovou roli i data. A právě v této symbióze mezi lidským faktorem a datovou analýzou leží budoucnost moderního HR.
Controlling a firemní finance bývají často spojovány s exaktností, strukturou a jasnými pravidly. Ale co když právě měkké dovednosti rozhodují o tom, jestli controller nebo finanční analytik bude v týmu skutečně fungovat – a hlavně, jestli bude slyšet?
Začátkem října proběhla konference Efektivní nákup, na které se sešlo téměř 60 šéfů nákupu napříč všemi možnými odvětvími. Témata byla různá, ale téměř všechny spojovalo jedno společné - technologický pokrok a jak se s ním vypořádat.
Vedením kurzů zaměřených na finanční znalosti nefinančních manažerů se zabývám již bezmála dvacet let. Za tu dobu se proměnil nejen jejich obsah, průběžně přizpůsobovaný potřebám globální ekonomiky, více, než kdy předtím propojené a méně předvídatelné. Mění se i potřeby účastníků, dříve jednoduše shrnutelné výrazem „potřebujete to sami, abyste rozuměli reportům z finanční oblasti“. Stále častější je vyjádření opačné potřeby, tedy „firma potřebuje, aby finanční manažeři porozuměli vám“.
nahoru